ALMANCA SAYıLAR FUNDAMENTALS EXPLAINED

almanca sayılar Fundamentals Explained

almanca sayılar Fundamentals Explained

Blog Article

Almanca’da sayı kurallarını da ufak bir şekilde belirttik. Aşağıda oluşturduğumuz listeden Almanca sayılara erişebilir bu sayıların Almanca yazılışını ve sesli olarak okunuşlarına erişebilirsiniz.

Bu ısrardaki sebep ne diye soracak olursanız, Almanca A2 seviyesinde kurs belgesi almış kişilerin konuşurken takıldığı en çOkay sorunlardan biri olarak göze çarpmasıdır. İpucu: Sayıların telaffuzunu akıcı hale getirmek için Almanların kurslarda önerdiği bir metodu sizlere söyleyeyim. Bir hesap makinası alın veya varsa, akıllı Cep telefonundan bu uygulamayı açıp belirlediğiniz basamak sayısı kadar rastgele tuşlayıp okumaya çalışın. Bunu günlük tekrar ile pekiştirin. Bunu deneyerek sayılar konusunda ne kadar usta olduğunuza kendiniz karar verin. Şimdi aşağıdaki tabloda Sıfır’dan yüze kadar Almanca sayılara göz atmakla işe başlayabilirsiniz. Almanca Sıfır’dan a hundred’e kadar sayılar tablosu

Belki de ilk etapta 3 basamaklı sayılara ihtiyaçlarının çok olmayacağını düşünerek Almanca three basamaklı sayılar onların ilgisini çekmiyor. Tabi bu durum kişiden kişiye değişebilir. Ama unutmamak gerekir ki Almanca sayılar konusunun içerisinde three basamaklı sayılarda vardır.

Biz Almanca sayılar ve okunuşu konu anlatımımızda ilk olarak Almanca 100e kadar sayıları göreceğiz, daha sonra Almanca bine kadar sayıları göreceğiz, daha sonra aşama aşama öğrendiğimiz bu bilgileri kullanarak milyonlara hatta milyarlara kadar Almanca sayıları öğreneceğiz.

four- Son olarak karşınıza gelecek olan sayfadan cihazınızdaki metinleri kalınlaştırmak için; bu kısımda yer alan ”Kalın yazı tipi” yazısının yanındaki butona dokunun ve cihazınızın metin görünümünü kalın hale getirme işlemini tamamlayın.

Fakat Almanca sayılarda Türkçedekinin tam tersi olarak ilk başta birler basamağı önce yazılır ve ardından ise onlar basamağı yazılmaktadır.

Bir de 91 sayısına bakalım. İlk olarak bir anlamına gelen Almanca ein kelimesi gelir. Araya ve anlamına gelen und kelimesi gelir. Son olarak da ninety sayısının Almanca karşılığı olan neunzig gelir. Kural devamındaki sayılarda da bu şekilde ilerler.

Dikkat: Normalde almanca sayılar Almanca sayılar bitişik yazılırlar yani günlük hayatta mesela ninety seven sayısı sieben und neunzig şeklinde değil siebenundneunzig şeklinde bitişik olarak yazılır.Ancak biz burada daha açık görülebilmesi ve daha kolay ezberlenebilmesi için ayrı ayrı yazdık.

Gelin burada çAlright karıştırılan bir hususu aydınlığa kavuşturalım: “ig” harfleri yan yana geldiğinde iki şekilde okunur:

Burada ise ilk olarak iki basamaklı sayımızı ve daha sonra bin sayısını getirerek sayımızı düzgün bir şekilde okumuş oluyoruz.. Örneklere bakacak olursak:

Almanca sayıları en hızlı şekilde öğrenebilmek için dimension sunduğumuz rakamları tek tek okuyarak ve dinleyerek pratik yapmalısınız.

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere advertımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

one hundred’den sonra one thousand’e kadar hepsinde kurallar aynıdır. Okunuşları da aslında bitişik yazılmaktadır. Ancak kolay şekilde okunsun diye ayrı olarak yazdım. Almancada Türkçe'dekinin aksine ilk olarak birler basamağı yazılır.

 Ek olarak “1” rakamının Almancası olan "eins" kelimesi diğer sayıları yazma esnasında yine "ein" olarak ele alınmaktadır.

Report this page